Jaskinia Zacierniona w Dolinie Korzkiewki

Glebokosc: 1.60m
Dlugosc: 6.50m
Położenie geograficzne: Świńczów, Dolina Korzkiewki, Wyżyna Olkuska

Nr inwentarzowyJ.Olk.I- 02a.245
RegionWyżyna Śląsko-Krakowska
Ekspozycja otworu: ku SW
Wysokość bezwzględna [m n.p.m.]365
Głębokość [m]1.60
Przewyższenie [m]
Deniwelacja [m]
Długość [m]6.50
Rozciągłość horyzontalna [m]
Położenie geograficzne: Świńczów, Dolina Korzkiewki, Wyżyna Olkuska 500 10’ 57,23’’ N, 190 52’ 19,21’’ E
Dojście do otworuOd asfaltowej drogi łączącej Smardzowice i Cianowice Małe idziemy w dół Doliny Korzkiewki. Po ok. 50 m za zakrętem, gdzie dolina przyjmuje kierunek równoleżnikowy, a ponad którym znajduje się wybitna turnia z krzyżem na szczycie, kierujemy się w dół doliny na wchód w stronę stadniny koni. Tuż przed zakrętem w prawo prowadzącym do bram stajni kierujemy się w górę stoku na północ. Po kilkunastu metrach w górę i dotarciu do wysokości 365m kierujemy się na wchód, poprzez gęste, cierniste krzaki w stronę wybitnej skałki. Po kilku minutach przedzierania się przez gąszcz dochodzimy do dołu i tarasu wykopanego przez zwierzęta w którego najniższym punkcie znajduje się otwór jaskini.
Opis i geologiaSztucznie poszerzony otwór jaskini prowadzi poprzez mocno pochylony próg w stronę głównej sali, którą tworzą dwa kotły wirowe utworzone w stropie. Oba o wysokości około 1.5m, przy czym lewy jest minimalnie wyższy od prawego. Na końcu jaskini znajduje się klinująca się na kształt trójkąta wąska szczelina z wyraźnym przewiewem. W dnie prawego kotła znajduje się próg, który prowadzi do pięknie wymytej krasowej rury, która jest obecnie kompletnie zasypana namuliskiem, temat jest w trakcie eksploracji.
Jaskinia jest utworzona w wapieniu skalistym jury górnej wzdłuż poziomej powierzchni uławicenia. Obiekt ma genezę krasową.
Na ścianach i stropie widoczne niewielkie wżery korozyjne, amonity i buły krzemowe.
Namulisko gliniaste, pokryte liśćmi, nosi ślady rozkopywania przez zwierzęta. Sporo kości małych zwierząt wskazuje na zasiedlenie przez drapieżniki np. lisy.
Nacieków brak.
Mikroklimat zależny od warunków panujących na powierzchni, występuje ruch powietrza.
Światło sięga pochylni wejściowej.
Ściany w otworze pokryte glonami i mchami.
W trakcie inwentaryzacji stwierdzono występowanie pająków, ciem i muchówek, natomiast ślady rozkopywania namuliska sugerują, że jest ono wykorzystywane jako schronienie przez zwierzęta.
Historia eksploracjiPrawdopodobnie z powodu wyjątkowych trudności tworzonych przez roślinność (kolczaste krzewy, jeżyny i dzikie róże) skała ta i jej okolice nigdy nie były badane.
Historia dokumentacjiOdkrywcą obiektu jest M. Rożeń.
Pierwsze plany inwentaryzacji tego rejonu pojawiły się w 2020, po wizycie w pobliskiej stajni w okresie zimowym. W 2021 r. przeprowadzono pierwsze rozpoznanie terenu i przeprowadzono namiary GPS. 12.11.2022 wstępna inwentaryzacja przyotworowa wszystkich obiektów w rejonie. Inwentaryzacja jaskini Zaciernionej, eksploracja wstępna i utworzenie planu., Eksplorował i wykonał pomiary P. Michalski
Plany utworzone przez P. Michalski
Opracował Paweł Michalski